İşitme testi

İşitme Testi Uygulaması: İşitme bozukluğunuz olup olmadığını belirlemek konusunda size yardımcı olur.

İşitme Testi işitme bozukluğunuz olup olmadığını belirlemek için odyoloji uzmanlarımız tarafından hazırlanmıştır. Bu uygulama bilimsel olarak geliştirilmiş ve mümkün olan en kesin sonucu sunmak için özenle test edilmiştir.

Üstelik, bu test dilden bağımsızdır, böylece hangi dili kullandığınızın bir önemi olmadan eksiksiz bir biçimde bu testi uygulayabilirsiniz.

İşitme Testi, arka plan gürültüsünden kelimeleri nasıl algıladığınızı inceler. İşitme kaybı olan kişiler, restorantlar ya da tren istasyonları gibi gürültülü ortamlarda konuşmayı anlamak konusunda güçlük çekeler, test bu bilgiye dayanarak oluşturulmuştur.

İşitme Testi Uygulamasını indir

Apple-App-Store-Badge_tr_300px

google-play-isitme-testi

 

 

 

 

 

YASAL UYARI

www.fiemisitme.com web sitesi içeriği ve uygulamaları, sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim konsultasyonu sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağını hatırlayınız.

Odiogram (İşitme Testi)

İşitmenin ölçülmesi ve işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesine odyometrik muayene denir.

Bu ölçümlerde kullanılan cihazlara odyometre denir.İşitme iki şekilde gerçekleşir;
1- Hava yolu ile (air conduction)
2- Kemik yolu ile (bone conduction)

Normal işiten bir kulakta hava yolu ile işitme kemik yolu ile işitmeden iki kat daha fazladır.
Sosyal Sigortalar Kanunu Sağlık İşlemleri Tüzüğü’ne göre; kanunla sağlanan yardımlardan yararlanabilmek için sigortalının meslek hastalığına sebep olan işinden fiilen ayrıldığı tarih ile meslek hastalığının meydana çıktığı tarih arasında geçecek azami süreye yükümlülük süresi denir. Gürültü sonucu işitme kaybı teşhisi için yükümlülük süresi kanunda 6 ay olarak ön görülmüştür.En yüksek maruziyet etkin değerlerini aşan gürültüye maruz kalan bir işçi, bir hekim veya hekimin sorumluluğu altındaki uzman bir başka kişi tarafından işitme testi yapılmasını isteme hakkına sahiptir. Bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinde hükme bağlanan değerlendirme ve ölçüm sonuçlarının bir sağlık riski olduğunu gösterdiği yerlerde, en düşük maruziyet etkin değerlerini aşan gürültüye maruz kalan işçiler için de işitme testleri yapılacaktır. Bu testlerin amacı gürültüye bağlı olan herhangi bir işitme kaybında erken tanı koymak ve işitme işlevini koruma altına almaktır.

Sesin kulak tarafından duyulan yüksekliğine sesin şiddeti denir. Şiddet birimi desibel’dir (dB). Desibel insan kulağının işitebildiği en küçük ses şiddetidir.

Fısıltı sesi 30 Db
Konuşma sesi 40-60 dB
Bağırma sesi 80-90 dB
Uçağın kalkışı 120-140 dB
Tüfek patlaması (yakın Mesafe) 130 dB

Odyometri rapor değerleri

İşitme Düzeyi – İşitme Durumu

0- 25 dB Normal
26- 40 dB Cok hafif derecede işitme kaybı
41- 55 dB Hafif derecede işitme kaybı
56- 70 dB Orta derecede işitme kaybı
71- 90 dB İleri derecede işitme kaybı
91- ↑ dB Total isitme kaybı vardır.

Gürültünün yaptığı en büyük zarar kulakta sağırlığa yol açmasıdır.