SGK, satın aldığınız işitme cihazının belli bir ücretini kişiye geri ödemektedir. Bu ödeme tutarı her yıl açıklanan sağlık uygulama bütçesiyle (SUT) halka duyurulur. Yetişkinler de her iki kulakta işitme kaybı olsa dahi sadece bir tarafın geri ödemesi yapmaktadır. İkinci kulağın geri ödemesi alınabilmesi için önce mevcut önerilen cihazı 6 ay kullanarak cihazdan yarar sağladığı doktor raporuyla onaylanması gerekir.  Bu süreçten sonra ikinci kulağına heyet raporu alınarak ödeme yapılabilir. Yalnız 0-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerde bu altı aylık süreç aranmaz.
Her iki kulağına önerilen işitme cihazı geri ödeme kapsamına alınır.  SGK’nın ödediği işitme cihazı bedeli yetişkinlere nazaran biraz daha yüksektir. Bu oranlara aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

YAŞ EMEKLİ  AKTİF ÇALIŞAN
0-4 1.215,00 ₺ 1.080,00 ₺
5-12 1.080,00 ₺ 960,00 ₺
13-18 1.012,50 ₺ 900,00 ₺
18 YAŞ ÜZERİ 675,00 ₺ 600,00 ₺

SGK mensupları, Yeşilkart sahipleri, Gaziler bu ödeme tutarından yararlanabilirler.  Detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayarak Türkiye SGK İL müdürlüklerine ulaşabilirsiniz.

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/kurumsal/il_mudurlukleri

İşitme Testi ve Rapora Uygunluk

Hastanenin Odyoloji Bölümünde saf ses hava ve kemik yolu işitme  eşikleri ortalamaları, konuşmayı anlama skoru, rahatsız edici ses yüksekliği, KBB hekimi gerekli gördü ise kulak içi basıncı (tympano)  testleri yapılacaktır.  Yapılan testler sonucunda,  saf ses hava yolu işitme  eşiklerinin  500Hz,1000Hz, 2000Hz, 4000Hz frekanslarındaki değerlerin ortalaması alınacaktır. Bu ortalama bir kulakta en az 30 dB, diğer kulakta en az 30 dB olduğu takdirde kişi işitme cihazı için SGK ödemesi almaya uygun olmaktadır. İşitme kaybının her iki kulakta da bulunması gerekmektedir.

İşitme Cihazı Raporu ve Reçetesi

Odyolojik değerlendirme sonuçlarının KBB hekimine tekrar götürülmesinin ardından KBB hekimi hastanın işitme kaybı belirtilen oranlar ve üzerindeyse hastayı rapor vermeye uygun görüp rapor sürecini başlatmaktadır. Raporda en az 1 KBB hekiminin imzası olup raporlarda 3 hekim imzası bulunmaktadır. Rapor çıktıktan sonra KBB hekimi tarafından hastanın işitme kaybı türü ve kullanması gerektiği cihazın özelliklerini içeren reçete yazılmaktadır.

İşitme kayıplı kişi elinde hastaneden almış olduğu raporlar işitme merkezlerine gidip işitme cihazını satın alabilir. Cihaz satın alındıktan sonra rapor, reçete, cihazın uygunluğuna dair işitme merkezinin hazırlayacağı evraklar SGK’ ya işitme merkezi tarafından teslim edilir. Raporların geçerlilik süresi 4 ay, reçetelerin geçerlilik süresi 10 iş günüdür.

İşitme Cihazı Geri Ödemesinin Hesaba Yatması

Evraklarda eksiklik olmaması durumunda  SGK’ya teslimden itibaren 1- 3 ay içerisinde yukarıda belirtilen yaşa bağlı tutarlar işitme merkezlerine yatırılır.

Detaylı bilgi ve işitme testinizin rapora uygun olup olmadığı hakkındaki sorularınız için Fiem İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi olarak her zaman sizlere yardımcı olmaya hazırız.